Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva import och handel med exklusiva, unika skönhetsprodukter och kosmetik.
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 143 582 | 140 814 | 120 179 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 840 | -625 | 2 353 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -2 071 | -882 | 2 275 |
| Årets resultat (tkr) | -2 294 | -659 | 1 483 |
| Summa tillgångar (tkr) | 79 642 | 79 735 | 58 227 |
| Antal anställda | 28 | 26 | 28 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 143 582 | 140 814 | 120 179 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 840 | -625 | 2 353 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -2 071 | -882 | 2 275 |
| Årets resultat (tkr) | -2 294 | -659 | 1 483 |
| TILLGÅNGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 5 708 | 4 318 | 3 461 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 73 934 | 75 417 | 54 766 |
| Tillgångar (tkr) | 79 642 | 79 735 | 58 227 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 3 295 | 6 339 | 7 498 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 45 | 1 311 | |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 3 624 | 3 293 | 3 698 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 72 724 | 70 058 | 45 720 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 79 642 | 79 735 | 58 227 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 863 | 817 | 767 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 8 524 | 8 098 | 7 804 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 4 628 | 4 100 | 3 828 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 782 | 750 | 500 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 28 | 26 | 28 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 128 | 5 416 | 4 292 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 501 | 501 | 443 |
| Vinstmarginal | -1.3% | -0.4% | 2.0% |
| Soliditet | 4.1% | 8.0% | 14.5% |
| Kassalikviditet | 45.2% | 50.9% | 54.1% |
Finest Cosmetics Nordic AB ingår i en koncern med 4 bolag. Koncernmoderbolag är Fcn Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget skall bedriva import och handel med exklusiva, unika skönhetsprodukter och kosmetik.